Pereettevõte 2025

Põlvkondade vahel ettevõtluse mõtteviisi edasikandmine ja noorema generatsiooni värskete ideede rakendamine pereettevõtte arengusse on tunnustamist väärt. Kui oled osa sellisest vahvast pereettevõttest või oled märganud mõnda, siis võta see hetk ja kandideeri või soovita!

Olles antud kategooria eestvedaja juba viimased 5 aastat, võin julgelt väita, et pereettevõtte kategooria lood on alati kõige südamlikumad ja inspireerivamad.

Eero Liivandi
Pereettevõtte kategooria ja klienditeeninduse- ja halduse osakonna juht
[email protected]

Eesmärk

Tunnustada ettevõtteid, kes on läbi perekeskse juhtimise ja valitsemise panustanud jätkusuutlikult Eesti majandusse, ühiskondlikku arengusse ning ettevõtjaliku meelelaadi kasvatamisse noorte hulgas.

Kes saab kandideerida?

Kandideerima ootame Eesti ettevõtted, kes on edukalt kaasanud erinevatest põlvkondadest pereliikmeid ettevõtte juhtimisse ning edendanud ettevõtlikkust noorte hulgas.

Hindamiskriteeriumid ja hindamine

Hinnatakse järgmisi majandusnäitajad (moodustab hindamisel kokku 30%):

  1. Müügitulu 2024. aastal (10%)
  2. Müügitulu protsentuaalne kasv perioodil 2022 kuni 2024 (10%)
  3. Lisandväärtuse1 protsentuaalne kasv töötaja kohta 2022 kuni 2024 (10%)

Ettevõttel peab olema ette näidata märkimisväärne saavutus järgmistes valdkondades viimase kolme aasta jooksul (moodustab hindamisel kokku 70%):

  1. Ettevõtte juhtimisse kaasatud pereliikmete arv, rollid ja vastutus (20%)
  2. Järgmise põlvkonna kaasamine ettevõtte juhtimisse ja/või arengusse, mis on toonud kaasa olulisi uuendusi või värskeid teadmisi (20%)
  3. Ettevõtte järjepidev panustamine teadus- ja arendustegevusse2, innovatsiooni-juhtimisse3 ja/või digitaliseerimisse4, mis on viinud ettevõtte arengus läbimurde või õnnestumiseni (20%)
  4. Ettevõttes on loomisel või rakendatud ja avalikustatud SDG5, ESG6,  Green Key7 vms põhimõtteid (10%)

 

Mõisted

 

1. Lisandväärtus töötaja kohta = (tööjõukulud koos maksudega + põhivarakulum + ärikasum) / töötajate arv.

 

2. Teadus- ja arendustegevus (sh eksperimentaalarendus) hõlmab süstemaatilist loomingulist tegevust selleks, et suurendada teadmiste hulka ning oskust kasutada neid teadmisi uute rakendusalade leidmiseks. Tegevust saab määratleda teadus- ja arendustegevusena juhul, kui see vastab viiele põhitingimusele:

  • uudne,
  • loominguline,
  • ettemääramatu tulemusega,
  • süstemaatiline,
  • ülekantav ja/või korratav.

Kõik viis tingimust peavad olema teadus- ja arendustegevuse korral alati täidetud, olgu tegemist pideva või aeg-ajalt toimuva tegevusega.

 

3. Innovatsioonijuhtimine – Innovatsiooniga seonduv juhtimine. Innovatsioonijuhtimine võib hõlmata innovatsioonivisiooni, innovatsioonistrateegia, innovatsioonialaste juhtpõhimõtete ja innovatsioonieesmärkide ning nende eesmärkide saavutamiseks vajalike organisatsiooni struktuuride ja uuendamisprotsesside sisseseadmist planeerimise, toetamise, toimimise, tulemuslikkuse, hindamise ja parendamise kaudu.
Innovatsioon hõlmab toodete ja teenuste väljatöötamist ja uuendamist (tooteinnovatsioon), turgude hõivamist ja laiendamist (turuinnovatsioon), uute tootmis-, tarne- ja müügimeetodite loomist ja juurutamist (protsessiinnovatsioon),
uuendusi juhtimises ja töökorralduses (organisatsiooniinnovatsioon) ning töötingimuste ja personali oskuste arendamist (personaliinnovatsioon).
EVS-EN ISO 56000:2021 Innovatsioonijuhtimine. Alused ja sõnavara.
EVS-EN ISO 56002:2021 Innovatsioonijuhtimine. Innovatsioonijuhtimissüsteem.

 

4. Digitaliseerimine – Digitaliseerimise all peame silmas organisatsiooni äriprotsesside arendamist läbi infotehnoloogia ja innovaatilise automaatika rakendamise, mis võimaldab teha andmepõhiseid otsuseid, toimida efektiivsemalt ning seeläbi suurendada paindlikkust turu muutustele. Vabanev aeg käsitöölt ja rutiinsetelt tegevustelt tõstab töökvaliteeti ning loob uusi väärtuslikke võimalusi, olles seeläbi konkurentsivõimelisem. Näiteid: a) Automatiseeritud töövood ja protsessid
b) Äritarkvarade juurutamine ja/või arendamine
c) Pilvetehnoloogiad
d) Andmetöötlus- ja analüütika, suurandmed
e) Asjade Interneti (IoT) seadmed, robootika sh tööstusrobotid, autonoomne tööstusautomaatika ja tarkvararobootika (RPA), sensortehnoloogiad
f) Tehisintellekt või masinõpe ja masinnägemine
g) Liitreaalsuse otsustustugi, simuleeritud keskkonnad, digitaalsed kaksikud
h) Kübertehnoloogiad
i) Nõudluspõhine tarneahela juhtimine
j) Kolmemõõtmeliste komponentide tootmine/3D-printimine

 

5. SDG ingl. k Sustainable Development Goals ehk kestliku arengu eesmärgid võeti vastu 2015 ÜRO poolt üleskutsena vaesuse lõpetamiseks, planeedi kaitsmiseks ja selle tagamiseks, et 2030. aastaks on kõigil inimestel rahu ja heaolu. Vaata lähemalt: https://sdgs.un.org/goals.Näiteks: Ettevõte on välja valinud ja avalikustanud SDG-d, millesse kestliku arengu saavutamiseks aktiivselt panustab.

 

6. ESG (inglise k. Environmental Social and Corporate Governance) – Keskkonna-, sotsiaal ja ettevõtte juhtimise raamistik, mis integreeritakse organisatsiooni strateegiasse, et võtta arvesse kõigi organisatsiooni sidusrühmade (nagu töötajad, kliendid ning tarnijad ja rahastajad) vajadusi ja leida viise, kuidas neile enam väärtust luua. Seda võib käsitleda juhtimismeetmete ja standardite kogumina, mille kaudu on võimalik juhtida ettevõtte ja selle toodete ja/või teenuste mõju keskkonnale, inimesele ja majandusele. Näiteks: Ettevõttel on ESG strateegia, ettevõte on avaldanud ESG juhtpõhimõtted, ettevõte tegeleb ESG aruandlusega.

 

7. Green Key (eesti k. Roheline Võti) on rahvusvaheline ökotunnusmärk, mis antakse majutusasutustele, kes järgivad oma tegevuses jätkusuutliku arengu põhimõtteid. Märgi teenivad välja ainult need asutused, mis täidavad rangelt kehtestatud reegleid, mida kontrollivad regulaarsed kontrollkülastajad. Vaata lähemalt: https://www.greenkey.global/