Innovaator 2025
Kandideeri aasta innovaatori kategoorias parimate tiitli nimel ning näita end talendile ettevõtlusauhinna tunnustatud märgisega!
Salome Virkus
Innovaatori kategooria juht ja innovatsioonivõimekuse valdkonnajuht
[email protected]
Eesmärk
Tunnustada innovaatilisi Eesti ettevõtteid, kes on ellu viinud või turule toonud märkimisväärse uuenduse, mis pakub klientidele või ühiskonnale olulist väärtust ning kes investeerivad oma müügitulu teadus-, arendus- ja innovatsioonitegevustesse.
Kes saab kandideerida?
Kandideerima ootame Eesti ettevõtteid, kes on viimase kolme aasta jooksul edukalt ellu viinud tehnoloogia-arendusprojekti või toonud turule uudse toote- või teenuselahenduse, mis parandab ettevõtte konkurentsivõimet. Kandideeriv ettevõte kuulub valdkondlikesse ja/või rahvusvahelistesse koostöö-võrgustikesse.
Hindamiskriteeriumid ja hindamine
Hinnatakse järgmisi majandusnäitajaid (moodustab hindamisel kokku 30%):
- Lisandväärtuse1 protsentuaalne kasv töötaja kohta 2022 kuni 2024 (10%)
- Teadus- ja arendustegevuse2 kulude osakaal müügitulus 2024. aastal (10%)
- Müügitulu protsentuaalne kasv 2022 kuni 2024 (10%)
Ettevõttel peab olema ette näidata märkimisväärne saavutus järgmistes valdkondades viimase kolme aasta jooksul (moodustab hindamisel kokku 70%):
- Turu üldise tasemega võrreldes märgatav tehnoloogia, (tootmis)protsessi või ärimudeli arendus, millega on kaasnenud ettevõttes oluline muutus või mõju majandustulemustele (20%)
- Ainulaadne või uuenduslik toode/teenus, mis annab ettevõttele konkurentsieelise välisturgudel. Ettevõte kaitseb oma konkurentsieelist läbimõeldud intellektuaalomandi3 strateegia abil (20%)
- Ettevõte on loonud ning kasutusele võtnud innovatsioonijuhtimise4 mudeli/süsteemi, sõnastanud strateegilised eesmärgid, püstitanud eesmärgid ning loonud mõõdikud (20%)
- Ettevõttes on loomisel või rakendatud ja avalikustanud SDG5 , ESG6 vms põhimõtteid (10%)
Mõisted
1. Lisandväärtus töötaja kohta = (tööjõukulud koos maksudega + põhivarakulum + ärikasum) / töötajate arv.
2. Teadus- ja arendustegevus (sh eksperimentaalarendus) hõlmab süstemaatilist loomingulist tegevust selleks, et suurendada teadmiste hulka ning oskust kasutada neid teadmisi uute rakendusalade leidmiseks. Tegevust saab määratleda teadus- ja arendustegevusena juhul, kui see vastab viiele põhitingimusele:
- uudne,
- loominguline,
- ettemääramatu tulemusega,
- süstemaatiline,
- ülekantav ja/või korratav.
Kõik viis tingimust peavad olema teadus- ja arendustegevuse korral alati täidetud, olgu tegemist pideva või aeg-ajalt toimuva tegevusega.
3. Intellektuaalomand – Intellektuaalomand on omandi liik, mille alla kuuluvad immateriaalsed inimintellekti loodud objektid ning mille alla peamiselt kuuluvad autoriõigused, leiutised ja kaubamärgid. Intellektuaalomandi all peetakse silmas ettevõtte või teiste osapoolte kontrollitavaid, nii intellektuaalomandi õigustega kaetud kui katmata, nii füüsiliselt esitatavaid kui inimeste kompetentsidesse ja kogemustesse salvestatud immateriaalse vara like. Näiteks andmed, algoritmid, treenitud ja treenimata keelemudelid, ärisaladused, teadmus, oskused ja oskusteave, leiutised, teosed, tarkvara, disain jne, millel on ettevõtte jaoks äriline väärtus.
Tuntumad intellektuaalomandi kaitse liigid on kaubamärgid (kaitsevad ettevõtte brändi), autoriõigus (kaitseb teoseid), tööstusdisainilahendused (kaitseb asjade välist ilmet) ja patendid (kaitseb uudseid ja innovaatilisi lahendusi, leiutisi). Kõikide nende kaitseliikide tekkeks, peale autoriõiguse, on vajalik intellektuaalomandi registreerimine vastavas asutuses vastavas riigis või territooriumil, kus kaitset soovitakse.
4. Innovatsioonijuhtimine – Innovatsiooniga seonduv juhtimine. Innovatsioonijuhtimine võib hõlmata innovatsioonivisiooni, innovatsioonistrateegia, innovatsioonialaste juhtpõhimõtete ja innovatsioonieesmärkide ning nende eesmärkide saavutamiseks vajalike organisatsiooni struktuuride ja uuendamisprotsesside sisseseadmist planeerimise, toetamise, toimimise, tulemuslikkuse, hindamise ja parendamise kaudu.
Innovatsioon hõlmab toodete ja teenuste väljatöötamist ja uuendamist (tooteinnovatsioon), turgude hõivamist ja laiendamist (turuinnovatsioon), uute tootmis-, tarne- ja müügimeetodite loomist ja juurutamist (protsessiinnovatsioon),
uuendusi juhtimises ja töökorralduses (organisatsiooniinnovatsioon) ning töötingimuste ja personali oskuste arendamist (personaliinnovatsioon).
EVS-EN ISO 56000:2021 Innovatsioonijuhtimine. Alused ja sõnavara.
EVS-EN ISO 56002:2021 Innovatsioonijuhtimine. Innovatsioonijuhtimissüsteem.
5. SDG ingl. k Sustainable Development Goals ehk kestliku arengu eesmärgid võeti vastu 2015 ÜRO poolt üleskutsena vaesuse lõpetamiseks, planeedi kaitsmiseks ja selle tagamiseks, et 2030. aastaks on kõigil inimestel rahu ja heaolu. Vaata lähemalt: https://sdgs.un.org/goals. Näiteks: Ettevõte on välja valinud ja avalikustanud SDG-d, millesse kestliku arengu saavutamiseks aktiivselt panustab.
6. ESG (inglise k. Environmental Social and Corporate Governance) – Keskkonna-, sotsiaal ja ettevõtte juhtimise raamistik, mis integreeritakse organisatsiooni strateegiasse, et võtta arvesse kõigi organisatsiooni sidusrühmade (nagu töötajad, kliendid ning tarnijad ja rahastajad) vajadusi ja leida viise, kuidas neile enam väärtust luua. Seda võib käsitleda juhtimismeetmete ja standardite kogumina, mille kaudu on võimalik juhtida ettevõtte ja selle toodete ja/või teenuste mõju keskkonnale, inimesele ja majandusele. Näiteks: Ettevõttel on ESG strateegia, ettevõte on avaldanud ESG juhtpõhimõtted, ettevõte tegeleb ESG aruandlusega.